محمود ابراهیمی علاوه بر تدریس و مسئولیت‌های اجرایی در دانشگاه، از تحقیق و پژوهش نیز غافل نبوده و بیش از بیست اثر ارزشمند را به چاپ رسانده است.

 

به گزارش وبگاه استاد کوشا، محمود ابراهیمی در سال 1319 شمسی در روستای خلیفان شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود، در سال 46 موفق به دریافت مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران شد؛ در سال 48 به عنوان دبیر در آموزش و پرورش بیجار استخدام شد و دوره فوق لیسانس و دکتری رشته فرهنگ عربی و علوم قرآن را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران گذراند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تابستان 58 به دانشکده تربیت دبیر سنندج وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه منتقل و به عنوان مدیر آموزشی دانشکده و مدیر گروه رشته زبان و ادبیات فارسی انتخاب شد و به تدریس نیروهای جوان و متعهد منطقه پرداخت.

با ارتقای دانشکده تربیت دبیر به دانشگاه کردستان به گروه زبان و ادبیات عربی در دانشگاه تاسیس و دکتر ابراهیمی به سمت مدیر گروه آن منصوب شد و در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عربی مشغول تدریس و تحقیق شد و سرانجام در سال 83 با مرتبه علمی دانشیاری بازنشسته شد.

افتخارات

دکتر محمود ابراهیمی علاوه بر تدریس و مسئولیت‌های اجرایی در دانشگاه، از تحقیق و پژوهش نیز غافل نبوده و بیش از بیست اثر ارزشمند را در زمینه‌های فقه اسلامی، اندیشه‌ی اسلامی، اخلاق اسلامی، حقوق زن در اسلام، تعلیم و تربیت، ادبیات عربی و... از عربی به فارسی ترجمه و به چاپ رسانده است.

لیست آثار

1) تألیفات

- شرح دیوان سقط الزند أبو العلاء المعری (چاپ دانشگاه کردستان)

- شرح غزلیات ذبی

2) ترجمه‌ها

- «قرآن و محورهای پنجگانه» تألیف محمّد غزالی

- «زن در اندیشه‌ی اسلام» نوشته‌ی جمال الدین فقیه الرسول

- «روش تربیتی اسلام و تطبیق عملی آن» تألیف محمد قطب

- «امام‌های چهارگانه‌ی اهل سنّت» نگاشته‌ی دکتر یوسف قرضاوی

- «فرائض سه‌گانه حجّ، نماز، روزه» تألیف دکتر عبدالرزاق نوفل

- «فقه آسان در مذهب امام شافعی» تألیف دکتر احمد عیسی عاشور

- «پاسخ به صد سؤال درباره‌ی صدر اسلام» تألیف محمّد غزالی معاصر

- «فلسفه‌ی احکام قرآن کریم»