ترجمه‌های ممتاز قرآن در ترازوی نقد

این اثر که از سوی نشر کتاب مبین تا کنون دوبار و هربار در تیراژ 5000 جلد انتشار یافته و  مورد توجه و استقبال قاطبۀ مترجمان و قرآن‌پژوهان قرار گرفته است.

 

 

 


پژوهشی در ترجمه‌های برتر قرآن کریم

این اثر نیز که از سوی نشر کتاب مبین منتشر شده است، ضمن تبیین اصول و مبادی ترجمۀ قرآن کریم، به نقد و بررسی ترجمه‌های مطرح و ممتاز مترجمان مشهور پرداخته است. این اثر مورد توجه فراوان قرآن‌پژوهان به ویژه دانشجویان رشته‌های علوم قرآنی واقع شده است. این کتاب در واقع، تکامل یافتۀ کتاب «ترجمه‌های ممتاز قرآن در ترازوی نقد» در حجم نزدیک به 500 صفحۀ وزیری به صورت گالینگوری است.


ترجمه‌آموزی قرآن کریم

این کتاب با حجم اندکش، مطالب اساسی فن ترجمۀ قرآن را یادآور شده و پس از آن، مهم‌ترین ترجمه‌ها را از قرن چهارم تا سال 1394 معرفی کرده است.

 

 

 


پاسخ به 180 شبهۀ اینترنتی پیرامون قرآن

این اثر به پاسخ‌گویی بخشی از شبهات، پیرامون قرآن کریم در فضای مجازی پرداخته است.

 

 

 

 


سورآبادی و تفسیرش

این کتاب به سفارش خانۀ کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ نقد و بررسی «تفسیر و ترجمۀ سورآبادی» به نگارش در آمده  و جزو  نهمین آثار چهل‌گانه از سری نوشته‌های «قرآن و ایرانیان» است که وزارت ارشاد به نشر آن‌ها همت گمارده است.

 

 


ملاک‌های حدیث‌شناسی

این اثر، سلسله بحث‌هایی دربارۀ حدیث‌شناسی را بر اساس معیارهای قرآنی و با رویکرد عقلانی، مطرح کرده است و در واقع در مقام پاسخ به پرسش‌هایی است که در فضای مجازی در میان گروه‌ها دربارۀ حدیث‌شناسی مطرح بوده است.

مشاهده     دریافت


پیشوایان بر گزیده و گفتارشان

این اثر شامل حال چهارده معصوم (علیهم السلام) به شیوۀ مفید و مختصر و ذکر شماری از سخنان آنان از 40 تا 70 حدیث با ترجمۀ روان و گویاست.

 

 

 


پژوهشی در تاریخ امامزاده‌داوود(ع) و جغرافیای آن

این اثر همان‌گونه که از نامش پیداست، نخستین اثر در موضوع خود است که در عین قلّت حجم، مطالب مفید و جامعی در موضوع خود دارد.

 

 

 


سه دانشور نامور

کتابی است در شرح حال سه دانشمند بزرگ بیجار گروس:

1. فاضل‌خان گروسی صاحب «انجمن خاقان» و مترجم و ویراستار «کتاب المقدس» (تورات وانجیل).

2. امیر نظام گروسی صاحب «پندنامه یحیویه».

3. آیت‌الله علامه شیخ عبدالحسین فاضل گروسی، صاحب «هر کسی کار خودش بار خودش»، «تجوید استدلالی»، «رساله تغنی در قرآن»، «ورزش افکار و آزمایش انظار»، «قرائت و مفردات قرآن»و «تقریرات دروس فقه و أصول...».


سیمای بیجار گروس و مشاهیر آن

این کتاب حاصل تحقیق چهار سالۀ نویسنده دربارۀ وطن مألوف خویش است که اثری بی‌سابقه در موضوع خود است. چاپ اول آن از سوی دانشگاه کردستان و چاپ دومش از سوی نشر سیروان با همکاری انتشارات احسان در 920 صفحه قطع وزیری به صورت گالینگوری انجام شده است.

 


از دولت قرآن

این اثر شامل دو بخش است. بخش نخست، سلسله مقالات قرآن‌پژوهی است و بخش دوم، سلسله مقالات مربوط به کتاب‌شناسی از نویسنده این اثر است.

 

 

 


تأثیر روایات در تفسیر و فهم قرآن

«تأثیر روایات در تفسیر و فهم قرآن» از استاد صالحی نجف‌آبادی با مقدمۀ حدود 50 صفحه‌ای از اینجانب در شرح حال آن بزرگوار است.

 

 

 


ترجمۀ قرآن کریم

ترجمۀ قرآن کریم با پانوشت‌های لازم، در حال انجام است.

 

 

 

 


ترجمۀ الأربعون حدیثاً

ترجمۀ الأربعون حدیثاً از شهید اول است که اخلاقی و فقهی است.

 

 

 

 


ترجمۀ شماری از ادعیه و زیارات

 

 

 

 

 


دانشنامۀ معاصر قرآن کریم

دانشنامۀ معاصر قرآن کریم، توسط 20 نویسنده، 4 ویراستار، 5 مشاور علمی و 2 نمونه‌خوان، زیر نظر دکتر سید سلمان صفوی، با مدیریت اجرایی حسن فتحی، در 717 مدخل طی هفت سال به رشتۀ تحریر درآمده و در تیراژ 2000 نسخه در سال 1396 در قم منتشر گردیده است. از تعدد 717 مدخل این دانشنامه 300 مدخل آن به قلم استاد محمدعلی کوشا نگارش یافته است.